25 Aralık 2012 Salı

üşüme

Hafta sonu bebi'nin eli ayağı buz kesti. Üşüdü sandık sıcak su torbası yaptım minik ayaklarına. Sonra dozajı arttı soğukluğunun, vücudu kaskatı kesilmeye başladı eti ağırlaştı gibi oldu kucagıma aldıgımda normaldekinden daha ağır geldi taşımak yatırdık sıkıca sardık titremeye döndü üşümesi. Minik dişleri takır takır vurmaya başladı birbirine. Havale mi geçiriyor diye kaptığımız gibi gecenin bir yarısı hastaneye götürdük acile.

Buzda yatmış gibiydi vücudu soğuk ve içini çeke çeke titriyordu.
Hastaneye kadar korudugum metin halim orada kayboldu. Bebi ile birlikte ağlamaya başladım ben de.
Onu öyle çaresizce yatarken görmek feci koydu.

Doktor ağız burun kulak kontrolü yaptı. Çok şükür havale falan değilmiş. Ama neymiş onu demedi. Kısık sesle midesinden konuşur gibi 72 saat gözetiminizde kalsın bir şans verelim kan alıp yormayalım dedi. Ne tahlil ne kan aldı. Fitil attı yarım saat durduk sakinleşip titremesi dinince gönderdiler. Bizim basiretimiz bağlanmış sormadık bebiyi iyi görünce ağzımız kulaklarımızda döndük eve. Dün tüm gün uyudu. Yanından ayrılmadım bir saniye bile. Akşam oldu tekrar elleri buz kesti titremesi başladı. Fitil attık uyututtuk.


 O an anlamadım sonra parçalar birleşti zihnimde. Özel hastanelerde acil müdehaleye girince para ödenmiyormuş ama biz gayet kallavi bir rakam ödedik. Kan ıvır zıvır tahlilleri olsa acil müdehaleye gireceği için yani adı sanı duyulmuş kocaman bir hastane doktoru midesinden konuşur gibi 2.şans verelim ıvır zıvırları( sağlık bakanlığı acildir değildir durumunu doktorlara bırakmış onların yapacağı müdehale olayın dercesinin belirlenmesinde rol oynadığından) o an para alsın diye anormal belirtiler veren bir olaya bizi pışpışlayarak gönderdiler.

Bugün Supermario bebiyi kendi çocuk doktoruna götürüyor. Tam manasıyla bakacaklar nedir ne değildir.
Keyfi bugün daha iyiymiş ama kaçgündür vücudunu güçsüz düşüren şeyin ne olduğunu anlayacaklar. Acıma mı üzeleyim herhangibir müdehale edilmediğine mi üzüleyim saçma sapan kararlar alan devlete mi söveyim şaşırdım kaldım.